Wawel – to słowo każdemu Polakowi kojarzy się z polskimi królami, bohaterami narodowymi oraz legendarnym smokiem mieszkającym w jaskini pod wzgórzem. Wzgórze Wawelskie to miejsce z ponad tysiącletnią historią. Mówi się, że to tu bije serce Polski.

Zamek – dawna siedziba polskich królów, Katedra Wawelska – miejsce ich koronacji i spoczynku przyciągają miliony turystów. Zamek Królewski na Wawelu to obecnie muzeum ze stałą ekspozycją malarstwa, tkanin (przede wszystkim najsłynniejszych arrasów króla Zygmunta Augusta), skarbów, militariów, zabytków archeologicznych oraz orientaliów. To również ciekawe wystawy czasowe.

Wzgórze

Wapienne wzgórze Wawel (około 228 m n.p.m.) górujące nad Krakowem i doliną Wisły było miejscem zamieszkałym od epoki paleolitu.

Dziś jest to mekka turystów odwiedzających Zamek Królewski na Wawelu, Katedrę. Można tu odpocząć, coś przekąsić, a spoglądając na rozległą panoramę planować dalsze poznawanie Krakowa i jego okolic.

Zamek Królewski

Zamek Królewski na Wawelu posiada kilka ekspozycji stałych i sezonowych. Na ekspozycjach stałych znajdziemy m.in. malarstwo, tkaniny (słynne arrasy króla Zygmunta Augusta), namioty tureckie, militaria, ceramikę, zabytki archeologiczne i orientalia. Wystawy sezonowe, to m.in. ogrody królewskie, dziedzińce, kościół Gereona, Smocza Jama.

Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława

Katedra wawelska św. św. Wacława i Stanisława to sanktuarium patrona Polski – św. Stanisława biskupa. To miejsce koronacji i spoczynku królów Polski oraz najwybitniejszych Polaków. Katedrę otacza 18 kaplic, wśród których jest nakryta pozłacaną kopułą perła renesansu – Kaplica Zygmuntowska.

Nasz słynny dzwon Zygmunt od ponad 500 lat bije w ważnych momentach oraz spełnia marzenia, osób które dotkną jego serca. Z kolei Muzeum Katedralne kryje najcenniejsze pod względem historycznym i artystycznym skarby fundacji królewskich, biskupich. Znajdują się tam także pamiątki związane z Ojcem Świętym.

Film o Wawelu

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Wawelu – wzgórzu z Zamkiem Królewskim i Bazyliką Archikatedralną.

Więcej kompetentnych informacji udzielą nasi licencjonowani przewodnicy.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.