Stare Miasto

  1. Strona główna
  2. Zwiedzanie Krakowa
  3. Stare Miasto

Stare Miasto – to część Krakowa znajdująca się w obrębie zachowanych murów obronnych i ogrodu Planty założonego w miejscu, gdzie uprzednio były fortyfikacje.

Stare Miasto i Droga Królewska to najczęściej odwiedzane przez turystów szlaki, na których spotyka się cały świat. To tu poznają oni najpiękniejsze zabytki Krakowa na przykład Barbakan z Bramą Floriańską oraz zachowane do dziś średniowieczne fortyfikacje miejskie, Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieżę Ratuszową.

Dzielnica Uniwersytecka nieopodal Rynku przypomina o królewskiej fundacji najstarszej uczelni wyższej w Polsce – Uniwersytecie Jagiellońskim założonym przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku.

Droga Królewska

Droga Królewska, to dawna trasa wjazdów królów i poselstw biegnąca od bram miasta do siedziby królewskiej na Wawelu.

Wjazd do miasta wiódł przez zachowane mury obronne – Barbakan, Bramę Floriańską. Trasa przebiegała ulicami Floriańską, Grodzką, Kanoniczą poprzez rynek, a kończyła się przy zamku królewskim.

Rynek Główny

Rynek Główny to od stuleci wizytówka Krakowa. Liczący prawie 4 ha powierzchni plac wytyczony został w 1257 roku na przecięciu dawnych szlaków handlowych.

Rynek stanowił najważniejszą przestrzeń publiczną w mieście. Był miejscem reprezentacyjnym oraz handlowym. Do dziś jest sercem Krakowa. Znajdziemy tu dawne kramy handlowe: Sukiennice, siedzibę władz (Wieżę Ratuszową) oraz farę miejską – Bazylikę Mariacką (tamże jest największy gotycki ołtarz Wita Stwosza), z wieży której grany jest hejnał.

Dzielnica Uniwersytecka

Idąc od Rynku ulicą Św. Anny dostrzeżemy barokowy, przepiękny kościół uniwersytecki.

Na ulicach Św. Anny, Jagiellońskiej, Gołębiej, Olszewskiego znajdziemy budynki uniwersytetu. Najstarszy z nich Collegium Maius mieści Muzeum Uniwersytetu, którego tradycje sięgają 1364 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki ufundował Akademię Krakowską. Tu znajdziemy też ślady słynnych studentów oraz absolwentów, m.in. Mikołaja Kopernika, Jan Pawła II, Hugona Kołłątaja.

Przed Collegium Novum rośnie dąb Wolności, a jedna z tablic przy dębie mówi o tragicznych losach profesorów w czasach II wojny światowej.

Fortyfikacje

Miasto Kraków, lokowane powtórnie w 1257 roku po najeździe tatarskim, broniły biegnące wokół miasta XIII wieczne fortyfikacje.

W początkach XIX wieku mury zostały rozebrane. Pozostały najcenniejsze i najstarsze ich fragmenty: Barbakan, Brama Floriańska, arsenał i 3 baszty. W miejscu, gdzie kiedyś były mury, fosy powstał ogród Planty o powierzchni 21 ha i 4 km długości. Drzewa, pomniki, ławeczki zachęcają do spacerów, spotkań, odpoczynku.

Film o Starym Mieście

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Starym Mieście – Rynku Głównym z  Bazyliką Mariacką wraz z Ołtarzem Wita Stwosza, kościołem św. Wojciecha, Wieżą Ratuszową oraz Sukiennicami.

Więcej kompetentnych informacji udzielą nasi licencjonowani przewodnicy.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.