Kleparz – miasto założone przez Kazimierza Wielkiego zwane kiedyś Florencją leży zaledwie kilka kroków od średniowiecznych murów Krakowa.

Obecnie dzielnica miasta z niezwykłymi zabytkami: XII – wiecznym kościołem św. Floriana, Akademią Sztuk Pięknych założoną przez wybitnego malarza Jana Matejkę,
z niezwykle urokliwym placem Jego imienia z przepięknym widokiem na średniowieczne zabytki Krakowa. Monumentalne pomniki, a tuż obok ukochany przez krakowian plac handlowy – Stary Kleparz oferujący warzywa, owoce czy pyszne delikatesy przez cały rok.

Kleparz

Kleparz – miasto, które zadziwia ukrytą historią. Nigdy nie posiadał murów miejskich, granice jego płynnie zazębiały się z sąsiednimi osadami, jurydykami.

W miejscu, gdzie dziś wznosi się kolegiata św. Floriana, utknęły konie wiozące do Polski relikwie świętego. Z kolegiatą związanych było kilku krakowskich świętych. Tu znajdziemy relikwie św. Walentego, tu Stanisław Wyspiański poślubił Teofilę Pytkównę. Obok kolegiaty zaczyna się Via Regia, prowadząca na Wawel. Droga – świadek tryumfu i żałoby, wielkich wydarzeń w dziejach miasta i kraju.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.