Kazimierz

  1. Strona główna
  2. Zwiedzanie Krakowa
  3. Kazimierz

Kazimierz – założony w 1335 roku to ukochane miasto króla Kazimierza Wielkiego, który nadał mu swoje imię i obdarzył licznymi przywilejami i prawami. Średniowieczny Kazimierz był wyspą oplecioną wodami Wisły. Z Krakowem łączył go most i Brama Krakowska.

W XV wieku na Kazimierz przenieśli się z Krakowa Żydzi, którzy założyli tu dzielnicę żydowską otoczoną murem. Jej ślady znajdziemy tu i dziś: w synagogach, placach, domach modlitwy, kamienicach. Obecnie Kazimierz jest modną, pełną życia dzielnicą z licznym kafejkami i restauracjami. Tu wciąż słychać klezmerską muzykę. To tu odbywa się słynny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Żydowski Kazimierz

Sercem żydowskiego Kazimierza jest ulica Szeroka. To tu znajdziemy kilka wspaniałych zabytków z kręgu kultury żydowskiej. Synagoga Remuh i Cmentarz, gdzie spoczywa najsłynniejszy rabin Mojżesz Iserless Remuh, poważany nadal od ponad 500 lat.

Synagoga Stara, dziś muzeum, pokazuje tradycje i tajniki codziennego życia Żydów. O tragicznym czasie drugiej wojny światowej przypomina pomnik i ławeczka Jana Karskiego. W pobliżu mamy mykwę, kolejne synagogi i restauracje, gdzie królują kuchnia i muzyka żydowska.

Chrześcijański Kazimierz

Plan Wolnica, to kiedyś rynek Miasta Kazimierza. Wspomnieniem tego czasu jest gmach ratusza, mieszczący dziś Muzeum Etnograficzne oraz imponujący rozmiarami kościół Bożego Ciała.

Kolejny ogromny kościół Augustianów znajdziemy przy ul. Skałecznej. Skałka, to panteon narodowy oraz miejsce kultu patrona Polski św. Stanisława biskupa.

Film o Kazimierzu

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Kazimierzu – obecnie dzielnicy Krakowa a wcześniej (od XIV wieku) samodzielnego miasta, w którym współżyli chrześcijanie i wyznawcy judaizmu.

Więcej kompetentnych informacji udzielą nasi licencjonowani przewodnicy.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.