Zwiedzanie Krakowa

  1. Strona główna
  2. Zwiedzanie Krakowa

Kraków należy do najstarszych miast Europy środkowej. Znany był już geografom rzymskim w II wieku n.e. pod nazwą „Carrodunum”. Leżał na wielkim szlaku handlowym łączącym wybrzeża Morza Czarnego z miastami północnozachodniej Europy. Udokumentowana historia miasta rozpoczyna się w X wieku i trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, wpisując się w dzieje Państwa Polskiego. Liczne zabytki, atrakcje turystyczne, wydarzenia kulturalne i uroczystości religijne sprawiły, że Kraków jest najchętniej odwiedzanym miastem w Polsce. Doceniony przez UNESCO już w 1978 r został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa r. jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie.

Turystów przyciąga nie tylko magią zabytków i niepowtarzalną atmosferą przeżyć duchowych, ale również lokalizacją dogodną do dalszych wypadów do obiektów zabytkowych, religijnych czy miejsc pamięci. Każdy kto chce zwiedzić Wieliczkę, dawny obóz Auschwitz-Birkenau, czy wybrać się w góry do Zakopanego, swoją przygodę zaczyna właśnie w Krakowie.

Oferta dla turystów jest bardzo bogata: ponad 50 oddziałów muzealnych, ok. 360 kościołów i budynków sakralnych, ponad 50 parków. Ofertę wzbogacają liczne restauracje, puby, kawiarnie i obiekty noclegowe.

 

Wawel

Wzgórze Wawelskie to miejsce z ponad tysiącletnią historią. Mówi się, że to tu bije serce Polski.

Zamek – dawna siedziba polskich królów i Katedra Wawelska – miejsce ich koronacji i spoczynku przyciągają miliony turystów. Zamek Królewski na Wawelu to obecnie stała ekspozycja malarstwa, tkanin (przede wszystkim najsłynniejszych arrasów króla Zygmunta Augusta), skarbów, militariów, zabytków archeologicznych i orientaliów. To również ciekawe wystawy czasowe.

Stare Miasto

Stare Miasto i Droga Królewska to najczęściej odwiedzane przez turystów szlaki na których spotyka się cały świat. To tu poznają oni najpiękniejsze zabytki Krakowa – Barbakan, Bramę Floriańską – zachowane do dziś średniowieczne fortyfikacje miejskie, Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieżę Ratuszową.

Dzielnica Uniwersytecka nieopodal Rynku przypomina o królewskiej fundacji najstarszej uczelni wyższej w Polsce tj. na Uniwersytecie Jagiellońskim założonym przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku.

Stare Miasto w Krakowie
Kleparz - Plac Matejki i Pomnik Grunwaldzki w Krakowie

Kleparz

Kleparz – miasto założone przez Kazimierza Wielkiego zwane kiedyś Florencją leży zaledwie kilka kroków od średniowiecznych murów Krakowa.

Obecnie dzielnica miasta z niezwykłymi zabytkami: XII – wiecznym kościołem św. Floriana, Akademią Sztuk Pięknych założoną przez wybitnego malarza Jana Matejkę, niezwykle urokliwym placem Jego imienia z przepięknym widokiem na średniowieczne zabytki Krakowa. Ukochany przez krakowian plac handlowy – Stary Kleparz oferuje warzywa, owoce czy pyszne delikatesy przez cały rok.

Kazimierz

Kazimierz założony w 1335 roku to ukochane miasto króla Kazimierza Wielkiego, który nadał mu swoje imię i obdarzył licznymi przywilejami i prawami.

Średniowieczny Kazimierz był wyspą oplecioną wodami Wisły. Z Krakowem łączył go most oraz Brama Krakowska. W XV wieku na Kazimierz przenieśli się z Krakowa żydzi, którzy założyli tu dzielnicę żydowską otoczoną murem. Jej ślady znajdziemy tu i dziś: w synagogach, placach, domach modlitwy, kamienicach. Obecnie Kazimierz jest modną, pełną życia dzielnicą z licznym kafejkami i restauracjami. Tu wciąż słychać klezmerską muzykę. To tu odbywa się słynny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Podgórze

Na prawym brzegu Wisły leży Podgórze, kiedyś miasto założone przez Austriaków, obecnie dzielnica Krakowa.

Tu znajdziesz jedne z najstarszych zabytków Krakowa – Kopiec Kraka czy kościółek św. Benedykta. Rynek Podgórski z kościołem św. Józefa to wspaniałe miejsce skąd można wyruszyć na podgórskie szlaki, między innymi do parku założonego na dawnym kamieniołomie przez Wojciecha Bednarskiego. Jednak Podgórze to przede wszystkim miejsca związane z II wojną światową i muzealną Trasą Pamięci – dawne żydowskie getto, Apteka pod Orłem, najliczniej odwiedzana przez turystów – Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz dawny obóz koncentracyjny KL Płaszów.

Nowa Huta

Nowa Huta to najmłodsza dzielnica Krakowa. Powstała po II Wojnie Światowej, najpierw jako odrębne miasto, po roku włączona do Krakowa, miała być pierwszym socjalistycznym miastem bez Boga w Polsce, w którym rozwija się socjalistyczny człowiek.

W latach 80 tych XX wieku Nowa Huta stała się miejsce najistotniejszych walk o demokratyczny państwo. Dziś w Nowej Hucie można zobaczyć przepiękny układ urbanistyczny miasta w stylu socrealizmu, przepiękny kościół i klasztor w Mogile oraz inne, współczesne kościoły. Można tu zwiedzić dawne schrony przeciwlotnicze i obejrzeć różne wystawy współczesne. Nowa Huta jest miejscem zielonym, które pozwala na oddech w otoczeniu parków i skwerów, ze strefą rekreacyjną w nad Zalewem Nowohuckim.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.