Małopolska

  1. Strona główna
  2. Małopolska

Małopolska

Małopolska – piękna i bogata kraina o niewyczerpanych zasobach atrakcji turystycznych, skarbach przyrody, bogatych tradycjach i niezwykłych historiach.

To tu od najdawniejszych czasów krzyżowały się ważne europejskie szlaki handlowe, to tu rodziła się historia tworzona przez niezwykłych ludzi. Liczne parki krajobrazowe i rezerwaty obejmujące wysokie góry, doliny rzeczne, równiny oraz pogórza tworzą najatrakcyjniejszy obszar turystyczny w Polsce. Zabytki: kościoły, zamki, pałace i muzea układają się w niezwykłe szlaki i trasy turystyczne pełne tajemnic, legend i wydarzeń historycznych okraszonych bogatym folklorem oraz kulturą regionalną.
Małopolska to bogactwo wrażeń i miejsc do odpoczynku. To relaks i przygoda. Wiedza i magia. Natura i technika. Góry i jeziora. Historyczne miasta i współczesna urbanistyka. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ojcowski Park Narodowy

Około 16 km od Krakowa znajduje się Ojcowski Park Narodowy (OPN). Utworzony w 1956 roku, jest najmniejszym z polskich parków narodowych (pow. 21,46 km²). Jego symbolem jest nietoperz. Kryje niezwykłe bogactwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe.

Na terenie OPN można zobaczyć m.in. zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, kaplicę „Na Wodzie”, pustelnię bł. Salomei. Cały obszar obfituje w różnorodne formy skalne (Brama Krakowska), jaskinie (Łokietka, Ciemna – ze śladami człowieka Neandertalskiego), wąwozy, punkty widokowe (Skała Jonaszówka), wywietrzyska.

Wieliczka

Miasto Wieliczka, to stary gród z istniejącym zamkiem (muzeum) założony przez Króla Kazimierza Wielkiego. Sławę zawdzięcza kopalni (obecnie muzeum), istniejącemu w podziemiach uzdrowisku, a także tężni solankowej.

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Podziemna ekspozycja wciąż zaskakuje turystów nowościami.

8 września 1978 Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.

Kalwaria Zebrzydowska

Miasto Kalwaria Zebrzydowska zostało założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego, który postanowił też na pobliskich wzgórzach zbudować „kalwarię” – tzn. zespół obiektów sakralnych symbolizujących stacje Męki Pańskiej.

W 1999 roku Kalwaria Zebrzydowska jako zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz pielgrzymkowy (Bazylika, Klasztor OO. Bernardynów i Dróżki) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pielgrzymów, przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa oraz Dróżkach Matki Bożej, misteria pasyjne, odpusty oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryjskiej. Do Kalwarii Zebrzydowskiej od najmłodszych lat pielgrzymował Karol Wojtyła (papież Jan Paweł II).

Wadowice

Wadowice pełnią dziś rolę głównie turystyczną – jako miasto rodzinne papieża Jana Pawła II, który jako Karol Wojtyła, przyszedł tu na świat 18 maja 1920 roku.

W centrum Wadowic, przy Rynku (obecnie Plac Jana Pawła II) stoi Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny z cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od 2006 roku przed bazyliką stoi Jego pomnik. Mieszkał tuż obok, przy ulicy Kościelnej 7, gdzie w 1984 roku otwarto muzeum biograficzne.

W Wadowicach warto spróbować przysmaku papieskiego – słynnych na cały świat wadowickich kremówek, zwanych papieskimi.

Oświęcim

Oświęcim miasto i jego okolice to niezwykle interesujący obszar. Różnorodność kulturowa oraz przyrodnicza dostarczą każdemu wielu przyjemności, kończąc na smakowaniu regionalnej kuchni. Jednak najważniejszym celem turystów w Oświęcimiu jest KL Auschwitz, największy spośród niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau. Opiekę nad reliktami poobozowymi sprawuje Muzeum utworzone w 1947 r. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy.

Zakopane

Zakopane – największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr, duży ośrodek sportów zimowych, potocznie nazywany zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, chętnie odwiedzanym przez letników. Nastąpił rozwój turystyki i taternictwa, powstał charakterystyczny styl architektury, zwany zakopiańskim lub witkiewiczowskim (wille: Koliba, Pod Jedlami, Atma).

Najczęściej odwiedzane miejsca w Zakopanem to m.in.: Cmentarz na Pęksowym Brzysku, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Gubałówka ze wspaniałą panorama Tatr oraz karczmy z regionalnymi specjałami. Od ponad 50 lat odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Przełom Dunajca

Pieniński Przełom lub Pieniński Przełom Dunajca, to przełom rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin, na długości ok. 8 km pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Rzeka tworzy na tym odcinku wiele zakoli, a ściany skalne osiągają ok. 300 m wysokości.

Spływ Pienińskim Przełomem jest atrakcją na skalę europejską. Najstarsze informacje o spływie występują na pochodzącej z 1589 roku polichromii w starym kościele w Krościenku. Od około 1840 r. spływ stał się atrakcją turystyczną i tak jest nadal. Spływ na flisackich łodziach to wspaniała okazja obcowania z dziką niezmienioną od lat pienińską przyrodą, a opowieści flisaków umilają czas spędzony na łodzi.

Małopolski Szlak Wina

Na zamkach i przy klasztorach od średniowiecza uprawiano w Małopolsce winorośl. Działalność przerwało małe zlodowacenie w XV w. Obecnie powraca się do tych tradycji. Św. Marcin, biskup Tours, patronuje winiarzom i idei „polskie wino i polska gęsina na świętego Marcina”.

W Małopolsce istnieje ponad 30 winnic. Odkrywanie winnic wtopionych w zielony krajobraz, ponad 100 doskonałej jakości win, bogata oferta kulinarna, sąsiedztwo wielu atrakcji dziedzictwa kulturowego, czynią szlak wina godnym poznania. Jednym słowem „slow travel”.

Uzdrowiska

Małopolskie uzdrowiska zyskały sławę dzięki właściwościom swoich wód. Lecząc, wykorzystują swój największy potencjał. Mają bardzo zróżnicowany skład chemiczny i proporcje poszczególnych składników. Pochodzą z terenów przyrodniczych, które nie uległy dewastacji, posiadają dwutlenek węgla oraz dużą ilość wapnia i magnezu – biopierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wody mineralne z Małopolski to bogactwo zawartych w nich składników oraz biopierwiastków, ale także różnorodność aromatów, smaku i stopnia mineralizacji. Województwo Małopolskie we współpracy z hydrosommelierami opracowało pierwszą w Polsce kartę wód mineralnych.

Małopolskie smaki

Małopolska kuchnia słynie z tradycyjnych potraw i lokalnych produktów. Ma ich ponad 198. Kto raz spróbował wyjątkowych wyrobów regionalnych, powstających według starych receptur lub pochodzących z ekologicznych upraw, na zawsze zapamięta ich smak.

Małopolski Festiwal Smaku przyciąga do Krakowa i wielu miejsc w Małopolsce smakoszy z całego kraju. Pod marką „Małopolski Smak” prezentowane są najlepsze wyroby z województwa. Są to m.in. obwarzanek krakowski, chleb prądnicki, pstrąg ojcowski, wędliny z Podstolic, śmietana ze Skały, oscypek, bundz, bryndza nowosądecka, jabłka i śliwki z Łącka, miód z nowosądecczyzny, karp zatorski, ziemniak po cabańsku, żur po przeciszowsku, itd. oraz małopolskie wina.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.