Trasy tematyczne

  1. Strona główna
  2. Zwiedzanie Krakowa
  3. Trasy tematyczne

Przewodnicy Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich mają rozległą wiedzę o Krakowie. Pokazują Kraków i jego okolice, jego dzieje, jego mieszkańców oraz jego tradycje w różnoraki sposób. Historia, architektura, malarstwo, fotografia, gastronomia, przyroda, aktywny odpoczynek, etc. – one mogą nadać sens i potrzebę odwiedzenia Krakowa.

Przewodnicy tworzą autorskie, tematyczne trasy dostosowane do indywidualnych życzeń i zainteresowań turystów. Poniżej prezentujemy kilka standardowych tras, jednakże może ich być tysiące.

Szlak Wyspiańskiego

Ikona Krakowa Stanisław Wyspiański (1869-1907) to jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów epoki Młodej Polski. Ze względu na rozległe zainteresowania – malarstwo, grafikę, witrażownictwo, typografię, poezję, teatr, dizajn – określa się go mianem „polskiego Leonarda da Vinci”. Niemal całą swoją aktywność poświęcił Krakowowi.

Szlak Wyspiańskiego to wiele miejsc, gdzie można oglądać dzieła artysty, śledzić jego biografię oraz pamięć o nim. Poznać i zrozumieć Stanisława Wyspiańskiego, to znaczy zobaczyć miejsca gdzie bywał, mieszkał i tworzył.

Szlak Matejki

Jan Matejko (1838-1893), Krakowianin, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy w historii. Jest autorem ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Obrazami uczył Polaków historii, a światu przypominał, że jest taki kraj jak Polska. Pierwszy dyrektor Akademii Sztuk Pięknych.

Zwiedzając Kraków śladami wielkiego Mistrza zobaczymy, gdzie mieszkał, pracował, tworzył, co kolekcjonował, jakie laury otrzymał za swoją działalność. Zobaczymy jego obrazy. Dowiemy się jakim był mężem, profesorem i kto był jego uczniem. Jemu poświęcono pierwsze na ziemiach Polski muzeum biograficzne.

Szlak Papieski

Karol Wojtyła, znany całemu światu jako papież Jan Paweł II zostawił w Krakowie namacalne znaki swojej Świętości. Niemal na każdym kroku znajdujemy pamiątki, opowiadamy o Nim, snujemy wspomnienia.

Papieski Kraków – to miejsca, gdzie mieszkał, studiował, nauczał, pracował, modlił się, bywał; gdzie spotykał się z przedstawicielami świata pracy (także z przewodnikami); gdzie stoi kilka jego pomników. Kraków – jego najdroższe miasto.

Szlaki Świętych

W 1596 roku Giovanni Paolo Mucante – mistrz ceremonii dworu papieskiego napisał: „Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”.
Kraków nazywany jest polskim Rzymem, miastem świętych. Ma swoich świętych patronów. Właśnie tu w Krakowie nie tylko pielgrzymi szukają świętości oraz uczestniczą w odpustach.

W wielu kościołach Krakowa mamy relikwie świętych, spoczywają doczesne szczątki świętych, błogosławionych, Sług Bożych. W wielu miejscach Krakowa znajdziemy ślady ich działalności. Ponadto legendy i opowieści z nimi związane, dokonywane cuda – taki mamy Krakowski Szlak Świętych.

Szlak Młodej Polski

Młoda Polska – polska odmiana modernizmu w literaturze, muzyce i sztuce polskiej przypadająca na lata 1890–1918 znajduje do dziś swój namacalny ślad w Krakowie.

Miejsca, gdzie spotykała się bohema Krakowa istnieją nadal. To nie tylko Jama Michalika, w której prezentował się kabaret „Zielony Balonik”, ale to wiele wspaniałych dzieł sztuki i pamięć o wielu znamienitych artystach malarzach, muzykach, a także społecznikach.

Młodopolscy twórcy podróżowali po ośrodkach kultury europejskiej, przybywali także do Krakowa przynosząc nowe prądy artystyczne i umysłowe.

Szlaki architektury

Nie od razu Kraków zbudowano. Kraków od stuleci fascynuje i ciągle się zmienia. Świadectwem upływającego czasu jest bogata architektura Krakowa. Znajdziemy tu różne style od czasów antycznych (w muzeach), poprzez romanizm, gotyk, renesans, barok, klasycyzm, etc. aż po współczesność śmiało kreowaną, której wiele miast może pozazdrościć Krakowowi.

Krakowskie smaki

Kulinarna historia miasta leżącego na głównych szlakach handlowych, zamieszkałego przez szereg nacji, z których niemal każda miała wpływ na jego kulturę, architekturę, kulinaria jest bardzo bogata.

W 2019 roku Kraków został wybrany Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Miasto jest partnerem międzynarodowego projektu Slow Food Central, propagującego lokalne dziedzictwo kulinarne. Obwarzanek krakowski jest kulinarnym symbolem Krakowa. Wypiekany jest od czasów średniowiecznych. Ma swoje muzeum, gdzie możesz zrobić go samodzielnie.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.