Podgórze

  1. Strona główna
  2. Zwiedzanie Krakowa
  3. Podgórze

Podgórze, kiedyś osobne miasto założone przez Austriaków, obecnie dzielnica Krakowa, leży na prawym brzegu Wisły.

Tu znajdziesz jedne z najstarszych zabytków Krakowa – Kopiec Kraka, kościółek św. Benedykta. Rynek Podgórski z kościołem św. Józefa to wspaniałe miejsce skąd można wyruszyć na podgórskie szlaki, między innymi do parku założonego na dawnym kamieniołomie przez Wojciecha Bednarskiego.

Jednak Podgórze to przede wszystkim miejsca związane z II wojną światową, muzealna Trasa Pamięci – dawne żydowskie getto, Apteka pod Orłem i najliczniej odwiedzana przez turystów – Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz dawny obóz koncentracyjny KL Płaszów.

Podgórze - miasto

Podgórze – miasto ogród, założone przez Austriaków w 1784 roku, połączyło się z Krakowem w 1915 roku.

Tu znajduje się najstarszy krakowski kopiec Kraka – legendarnego założyciela Krakowa. Oba miasta łączą mosty – wybitne dzieła inżynierskie i pieszo-rowerowa kładka Ojca Bernatka – most miłości z tysiącami przypiętych kłódek. Budynek starej elektrowni wtapia się w kortenową konstrukcję Muzeum Tadeusza Kantora.

Getto

W latach 1941–1943 na terenie Podgórza istniało getto żydowskie, do którego przesiedlono ludność żydowską z całego terenu Krakowa.

Plac Bohaterów Getta z wyjątkowym pomnikiem – ustawionymi pośrodku krzesłami oraz muzeum „Apteka pod Orłem”, w której pracował Tadeusz Pankiewicz są świadectwem tragedii Żydów.
Tu w naturalnych sceneriach powstawał film „Lista Schindlera” obraz tamtych lat utrwalony przez Stevena Spilberga. Niedaleko odnajdziemy oryginalne mury getta.

Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow

Na terenie Generalnego Gubernatorstwa niemieccy naziści założyli trzy obozy koncentracyjne. Jednym z nich był obóz Płaszów. Utworzony w październiku 1942 r. na terenie dwóch dawnych cmentarzy żydowskich, w dzielnicy Wola Duchacka, powstał jako obóz pracy. Osadzano w nim głównie więźniów żydowskich i polskich. Trafiali tu Żydzi z zlikwidowanych gett.
W styczniu 1944 r. został przekształcony w obóz koncentracyjny, w sierpniu 1944 r. zaczęła się likwidacja obozu. 14 stycznia 1945 r. ostatnia grupa ok. 600 więźniów KL Plaszow wyruszyła pieszo w kierunku KL Auschwitz.

Od stycznia 2020 roku istnieje tu Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie.

Podgórze - sakralia

Najstarsze obiekty sakralne dzielnicy, to XI wieczny kościółek św. Benedykta, w sąsiedztwie którego znajduje się jeden z wielu austriackich fortów oraz Opactwo benedyktynów w Tyńcu.

Na tle zieleni Parku Wojciecha Bednarskiego, będącego pierwszą w świecie rekultywacją terenów poprzemysłowych, rysuje się strzelista sylwetka neogotyckiego kościoła św. Józefa, z wieżą nawiązującą do wieży Kościoła Mariackiego na Starym Mieście.

W Łagiewnikach znajdziemy nowsze obiekty sakralne – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajce się”.

Film o Podgórzu

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Podgórzu – dzielnicy Krakowa, która u swoich początków była odrębnym miastem.

Więcej kompetentnych informacji udzielą nasi licencjonowani przewodnicy.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.