Nowa Huta

  1. Strona główna
  2. Zwiedzanie Krakowa
  3. Nowa Huta

Nowa Huta to najmłodsza dzielnica Krakowa. Powstała po II Wojnie Światowej, najpierw jako odrębne miasto, po roku włączona do Krakowa, miała być pierwszym socjalistycznym miastem bez Boga, w którym rozwija się socjalistyczny człowiek.

W latach 80 tych XX wieku Nowa Huta stała się miejscem najistotniejszych walk o demokratyczne państwo. Dziś w Nowej Hucie można zobaczyć przepiękny układ urbanistyczny miasta w stylu socrealizmu, stary kościół i klasztor w Mogile oraz inne, współczesne kościoły. Można tu zwiedzić dawne schrony przeciwlotnicze i obejrzeć różne wystawy współczesne.

Nowa Huta jest miejscem zielonym, które pozwala na oddech w otoczeniu parków i skwerów, ze strefą rekreacyjną w nad Zalewem Nowohuckim czy Przylasku Rusieckim.

Miasto

Nowa Huta to pierwsze w powojennej Polsce miasto wzniesione w całości od podstaw, jako zaplecze mieszkalne dla strategicznego kombinatu metalurgicznego. Głównym projektantem miasta był architekt Tadeusz Ptaszycki.

W latach 1949-1955 powstał Plac Centralny (obecnie imienia Ronalda Regana) oraz zasadniczy zespół urbanistyczny. Układ urbanistyczny jako reprezentatywny przykład urbanistyki socrealizmu w Polsce został 30.12.2004 wpisany do rejestru zabytków miasta Krakowa. Architektura w stylu socrealistycznym oparta jest na wzorcach architektury renesansowej i amerykańskiej koncepcji urbanistycznej tzw. jednostki sąsiedzkiej.

Sakralia

Nowa Huta, jako pierwsze w Polsce idealne miasto socjalistyczne, miała pozostać miastem ateistycznym. Stare świątynie znajdujące się przy ul. Klasztornej (XIII-wieczne opactwo Cystersów, drewniany kościół św. Bartłomieja pochodzący z 1466) nie mogły pomieścić w swoich przestrzeniach dużej ilości wiernych.

Na fali odwilży w październiku 1956 roku władze zgodziły się na budowę kościoła, ale gdy cofnęły pozwolenie rozpoczęły się krwawe batalie – walka o krzyż. Powstały nowe świątynie o wybitnych walorach architektury, m. in. Arka Pana w Bieńczycach, kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach.

Zielona Huta

Nowa Huta tętni zielenią. Znajdują się tu rozległe tereny dobrze zachowanej pierwotnej przyrody (Łąki Nowohuckie, Lasek Mogilski).

Na zaprojektowanych od podstaw osiedlach architekci zadbali o duże parki i skwery. Powstała strefa ochronna między kombinatem metalurgicznym, a osiedlami mieszkaniowymi. Możliwości rekreacji oraz odpoczynku są m.in. nad Zalewem Nowohuckim, w Przylasku Rusieckim. Miłośnicy inżynierii wojskowej mogą obejrzeć XIX w austriackie fortyfikacje obronne forty (Krzesławice, Mistrzejowice, Grębałów).

Film o Nowej Hucie

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Nowej Hucie – także od mało znanej strony jako miejsca wypoczynku np. przy tężni solankowej nad Zalewem Nowohuckim.

Więcej kompetentnych informacji udzielą nasi licencjonowani przewodnicy.

Lost your password?

User registration is disabled for now. Contact site administrator.